Перекласти сторінку

Статті

Трохи про труби б / в ...

Ціни на новий метал стрімко підвищуються. Нові труби постійно дорожчають - це пояснюється зростанням цін на енергоносії (газ, електрика, паливо і т. і.), трудові ресурси, а також підвищеним попитом у світі. Сильний вплив на збільшення цін у трубній промисловості надають підприємства гірничо-металургійного комплексу ГМК, які збільшують ціни на металургійну сировину і металопрокат, які є основним матеріалом при виготовленні труби. У зв'язку з цим нерідко виникають ситуації, коли застосування нових сталевих труб економічно не вигідно, а не рідко значно збільшує вартість того чи іншого проекту.

 

В результаті все частіше як малі, так і досить великі компанії використовують у своїй діяльності б / в труби, і постійно переконуються в правильності свого вибору.

І це економічно обгрунтовано: навіщо платити більше, якщо сучасні технології здатні повністю відновити б / в труби для їх повторного повноцінного використання. У підсумку труби б / в, для певних цілей, нічим не відрізняються за якістю від нового прокату, а вартість при цьому майже в 3-4 рази дешевше!

Вид діяльності, як відновлення і продаж труби б / в, з'явився в кінці 90-х років і з кожним днем стрімко набирає обертів. На сьогоднішній день можна сміливо стверджувати, що ця діяльність є окремим cамостоятельним сегментом на ринку сталевих труб.

 

Вживані терміни стану труби:

 

лежала - це необроблена труба складського зберігання, тобто труба не демонтувалася не монтувалася, не піддавалася різним обробкам;

 

"Лежала" (в лапках) - це труба без дефектів (раковин) труба з «заводський» фаскою в ідеальному стані, але якимось чином оброблена (відновлена). Це може бути б / в, невикористана труба, труба з незавершеного будівництва або фрагменти конструкцій.

«Лежані» (в лапках) труба за якістю не відрізняється від нової (злежаною) і готова до повторного використання.

Щоб уникнути плутанини, наводяться необхідні пояснення.

 

відновлена - це відновлена б / в труба із зауваженнями за якістю, що пройшла повний цикл відновлення (очищення від ізоляції, піскострумного очищення зовні і всередині, нанесення фаски).

 

б / в - труба з мінімальною обробкою або без такої.

 

Існує якісна і цінова градація труб б / в за зростанням:

 

з-під води;

з-під пари

з-під нафти;

з-під гсм;

з-під газу;

незавершеного будівництва;

з-під конструкцій.

 

Як правило, у всіх оголошеннях про купівлю і продаж б / в труби крім розмірів труби вказують, з під чого труба. Мова йде про те, який продукт транспортувався по трубопроводу до його демонтажу.

Переважна кількість пропозицій відноситься до труби- з під газу, гсм і води. Часто зустрічається труба б / в з-під пари (гарячої води), солярки, бензину та інших легких нафтопродуктів, спирту та іншої хімії. Труба з різних конструкцій типу воздуховодов і т. п. зустрічається рідко.

Ще одне з найпоширеніших первинних «використань» б / в труби називається по-різному, але суть одна: труба як би «не використовувалася» («пробна вода», тільки «просвітили шви», тільки «продавили» і т. і. ).

Особлива тема: лежала труба. Зупинимося на основних видах труб бв з точки зору їх первісного вживання.

 

Що можна очікувати від труби б / в, якщо знаємо її початкове використання? Якщо труба попередньо не оброблялася, то досить імовірно очікувати наступне:

 

Вода

 

Труба б / в з-під води, як правило, буває в бітумній ізоляції. Через відсутність захисту від електрокорозії під зовнішньою ізоляцією зазвичай виявляються місця корозії, так звані «блукаючі» струми або струми Фуко, аж до наскрізних. Внутрішня поверхня має значне пошкодження від корозії (раковини). В основному труба з систем меліорації. Вартість дешева відповідно до вкрай низькою якістю. Багато спіральношовної труби. Сталь невисокої якості.

 

Пара

 

Труба б / в з систем теплопостачання та гарячої води. «Добра» сталь, «добрий» ГОСТ. З огляду на те, що корозія тепломагістралей має яскраво виражений локальний характер, при демонтажі можуть потрапляти дуже непогані труби б / в з малим зносом.

 

Нафта

 

Це ізольована труба від магістральних нафтопроводів.

Перед демонтажем нафтопроводи в обов'язковому порядку промивають від залишків нафтопродуктів. Однак сліди нафтопродуктів завжди залишаються. Більш того, на ринок часто потрапляє труба, видобута якимось диким шляхом без попередньої промивки. У цьому випадку з труби буквально випливає нафтова гуща. Вид огидний, але не рідкісний. Необхідність внутрішнього очищення труби б / в від залишків нафтопродуктів відображається на її ціні. Нафтова труба коштує дешевше газової аналогічної якості. По іншим параметрам труба з-під нафти не відрізняється від магістральної газовки. Після очищення внутрішня поверхня нафтової труби часто буває краще, ніж у газової, хоча без сюрпризів не обходиться.

 

Світлі нафтопродукти

 

Солярка, бензин і т. і. Труба чистіше нафтової, відповідно і коштує дорожче. Інше все теж саме.

 

Газ

 

Це труба б / в відносно чиста всередині і ізольована зовні. Ізоляція в основному плівкова. Зустрічається бітумна ізоляція. Бітумна ізоляція знімається легко, але метал під нею може бути сильно пошкоджений корозією. Видалення плівковою ізоляції може стати серйозною проблемою, зате якість поверхні труби під плівковою ізоляцією зазвичай краще.

Труби б / в з-під газу в основному безшовні або прямошовні електрозварні. Газовка великих діаметрів практично вся з-під магістрального газу. Магістральні газопроводи працюють під величезним тиском (75 атм і більше). Відповідно дуже високі вимоги пред'являються до труби. Спеціальний ГОСТ 20295-85 і багато ТУ. Для виготовлення труби використовують якісну сталь 10, 20 і низьколеговані сталі підвищеної міцності (в основному 17Г1С і її аналоги). Високі вимоги пред'являються до захисту газопроводів від зовнішньої корозії. Тому основна площа зовнішньої поверхні б / в труби з-під газу зазвичай не має дефектів. Локальні пошкодження зустрічаються часто. Зазвичай це наслідок виходу з ладу катодного захисту, пошкодження ізоляції. Внутрішня поверхня труби б / в з-під газу часто має дефект типу «апельсинової кірки», «целюліту».

 

Лежала труба

 

Лежала труба - це труба зі зберігання. Це означає, що труба не використовувалася і механічно не оброблялася. З іншого боку, це не нова труба. Це труба, яка «лежала» на складі і в деякій мірі втратила товарний вигляд (старіння матеріалу - це все чутки). Через який час нова труба стає злежаною, визначити неможливо. Тут не стільки рік випуску труби важливий, скільки умови зберігання. Можна визначити лежані трубу, як трубу, яка хоча і не використовувалася, але пропонується за низькою ціною (багато дешевше нової). Для злежаною труби передбачається наявність сертифіката якості, але як правило він відсутній або сфальсифікований. У будь-якому випадку лежала труба коштує дорожче відновленої б / в труби.

 

Наведені вище короткі характеристики є типовими, але розкид якості незалежно від початкового використання труби величезний. Все залежить від безлічі факторів: скільки років експлуатувався трубопровід, в якому середовищі, наскільки агресивний продукт транспортувався, скільки років трубопровід не експлуатувався, а просто був у землі і поступово руйнувався під впливом водного конденсату, в якому стані був катодний захист та ін. Оскільки трубопровід , в деякому роді, повторює ландшафт місцевості, якість труби на різних ділянках трубопроводу різко відрізняється. У низьких місцях скупчується конденсат, і труба згниває дуже швидко. Не кажучи вже про якість демонтажу. Тут і вм'ятини від ковша екскаватора, і викривлення у формі банана, шаблі і т. д.

 

Компанії, що займаються демонтажем трубопроводів, прекрасно знають усе це. Перш, ніж вибрати ділянку для демонтажу, вони обов'язково роблять шурфи для вивчення стану труби.

 

Багато продавців б / в труби на питання про те, якої якості труба, відповідають: «звичайного» (звичайна гсм, звичайна газовка або звичайна водянка і т. д.). «Звичайне» якість - поняття суто суб'єктивне. Для деяких «звичайна» б / в труба, це коли її в металобрухт приймають. У тих, хто займається відновленням (реставрацією) б / в труби, інші підходи до оцінки стану труби.

 

По суті, якість труби б / в можна надійно оцінити тільки після піскострумного очищення, коли виявляються всі дефекти (ми не розглядаємо той випадок, коли дефекти видно і без обробки). Щоб якось підкреслити високу якість своєї продукції, багато пишуть, що труба не використовувалася або мало використовувалася. У більшості випадків це невеликий обман. Хоча, якщо за зовнішніми ознаками важко визначити, що труба була у вжитку, який сенс говорити про її первісному використанні? З іншого боку, якщо Вам говорять, що труба «звичайна», то швидше за все труба недобру якість.

 

Якщо труба б / в пройшла цикл очищення, то її стан виходить на перший план. Важливо наявність дефектів, марка сталі, ДОСТ, а те, що її використовували під газ або нафту, істотного значення не має. Внутрішнє очищення труби піскострумним апаратом «до металу» повністю знищує сліди її початкового використання. Ходять чутки про підвищений радіаційний фон нафтових або газових б / в труб, про якісь серйозні зміни структури металу і т. д. Наш досвід та інформація з різних джерел це не підтверджують. Контроль вести, звичайно, необхідно.

 

Де можна використовувати труби б / в?

 

Труби б / в незамінні як:

 

-Опори;

 

-Стовпи;

 

-Палі;

 

-Виробничи конструкції;

 

-Опалубки котлованів;

 

-Портові споруди;

 

-Понтони;

 

-В дорожньому будівництві;

 

-Лотки, водозливи та пульпопроводи;

 

-Рекламні стійки і освітлення;

 

-Колодязі малонапірні і зливні труби;

 

-Промислові каналізації;

 

-Технічні трубопроводи;

 

-Футляри під електричні кабелі, ПВХ і інші труби;

 

-Зовнішня захисна (катодна) ізоляція нафтогазопроводів;

 

-Не відповідальні конструкції під воду (без високого тиску).

 

Труби бувші у вживанні (Б / В), характеризуються на сьогоднішній день як найкраще співвідношення «ціна-якість». Використання труб б / в дозволяє істотно знизити виробничі витрати на закупівлю металу без погіршення якості продукції або будівництва.

 

Питання ціни на б / в труби.

 

Ціна труби б / в, як правило, вказується без урахування додаткової обробки труби. На вимогу клієнтів труби б / в проходять відповідну обробку за сучасними технологіями, очистку і можуть бути повторно використані.

 

Вартість нової труби в основному визначається вартістю металу і технологією виготовлення. Така ж тенденція простежується і на ринку б / в труби: б / в труба з більш дорогої сталі коштує дорожче б / в труби з менш дорогої сталі при однаковому їх стані.

 

Як наслідок сезонного коливання попиту на б / в трубу, ціни на б / в трубу взимку падають або не ростуть так швидко, як влітку. Є ще одна важлива специфічна відмінність: вартість б / в труби більше залежить від стану труби, а не від якості її виготовлення і марки сталі.

 

Ще один чинник, що істотно впливає на рівень цін вторинного трубного ринку, пов'язаний з ринком брухту (вторинним ринком чорних металів). Зростаюча ціна на металобрухт підштовхує вгору ціни на б / в трубу, що природно, оскільки остання завжди може бути здана в лом.

 

Питання ціни на відновлені труби.

 

Ціни на відновлені, лежані труби, як правило, вказується з урахуванням повної або часткової обробки. Труби очищаються від ізоляції, очищаються усередині, наноситься фаска. При необхідності чиститься абразивом.

Кожен етап обробки складає додатковий пункт собівартості труби.

Також збільшенням ціни може бути усунення будь-яких механічних пошкоджень, вирівнювання.

 

Після обробки та візуального контролю якості на дефекти, раковини і мікротріщини визначається призначення використання і ціна.

 

Яких розмірів буває труба?

 

Як у новій, так і у б / в трубі є два основних типи параметрів: геометричні та технічні. Геометричні параметри (розміри) круглої (є й некруглі труби: профільні і овальні) труби: зовнішній діаметр, товщина стінки і довжина. Розміри (сортамент) труби визначаються ГОСТами, причому різними для різних способів виготовлення труби. Для прямошовні, спіральношовні і безшовної труби свої сортаменти. Діаметр і товщину стінки труби завжди вказують в мм, а довжину в метрах.

 

Основні діаметри (мм) на ринку б / в труби: 159, 219, 273, 325, 377, 426, 530, 720, 820, 920, 1020, 1220, 1420. Всі трубники знають їх напам'ять. Це діапазон труб середнього та великого діаметру (від 530 мм). Більш дрібні діаметри і проміжні діаметри зустрічаються на ринку б / в труб, але значно рідше. Безшовні (б / ш) труби більш 426 діаметра не випускалися. Б / ш труби чеського виробництва бувають 508 мм і 530 мм,720мм. Електрозварні труби охоплюють весь основний діапазон діаметрів. Причому прямошовних (п / ш) труб більш 1420 мм ГОСТом не передбачено, а спіральношовні (с / ш) - бувають. І навпаки - с / ш менш 159 діаметра не буває, а п / ш виготовляється від 8 мм. Це пов'язано з технологією виготовлення.

 

Для кожного діаметра і способу виготовлення труби ГОСТом (сортаментом) визначено свій діапазон товщин стінки. Чим більше діаметр, тим більше мінімальна і максимальна товщина стінки труби. Наприклад, п / ш 530 труба може бути зі стінкою від 5 мм до 24 мм з кроком в 1 мм, а 1020 - від 8 до 32 мм. Не всі товщини широко представлені на ринку б / в труби. Якщо мова йде про трубу 530 мм, то основні товщини стінок, це 6,7, 8, 9 і 10 мм. Труба 1020 - 10, 11, 12 і 14 мм.

 

Важливий момент: ГОСТ допускає відхилення по товщині стінки, причому великі. Наприклад, п / ш труба діаметром 1020 мм із стінкою 10 мм може мати відхилення від номінальної товщини до 0,8 мм як у більшу, так і меншу сторону. При кроці товщини в 1 мм це дуже багато, оскільки перетинаються сусідні по сортаменту позиції. Так що, якщо прямі вимірювання товщини стінки не збігаються із заводською маркуванням, дивуватися не варто.

 

Товщина стінки має принципове значення при визначенні ваги, а значить і вартості труби. Практика вказівки цін за вагу трубної продукції, а не погонні метри, пов'язана з переважанням у вартості труби сировинної складової. Трубу звичайно не зважують. Мова йде про теоретичному вазі (він вказаний у ГОСТ). Теоретичну вагу 1 погонного метра сталевої труби вираховують за формулою:

 

Теоретична вага 1 п. м. (кг) = ((Д - Т) * Т)) / 40,55

 

або більш традиційний варіант:

 

Теоретична вага 1 п. м. (кг) = 0,02466 Т (Д - Т),

 

де Д - діаметр труби в мм,

Т - товщина стінки в мм.

 

Теоретичним збільшенням ваги за рахунок посилення шва (1%) на ринку б / в труби нехтують. Практика така. Продавець оголошує по який стінці він віддає трубу, покупець вимірює товщину всіх відібраних труб мікрометром, штангенциркулем, стінкоміром і т. д., щоб відхилення були в допустимих межах. Потім при завантаженні вимірюють рулеткою довжину труб і визначають вагу партії з теоретичної формулою шляхом множення теоретичного ваги погонного метра на загальну довжину.

 

Чимало запитань пов'язано з довжиною труби. Вимоги ГОСТ тут досить м'які, типу: «труби при діаметрі св. 152 мм виготовляються довжиною не менше 5 м », або -« від 10,6 до 11,6 метрів »для магістральних труб. Тому вимірюванням довжини нову трубу від б / в відрізнити неможливо, хоча при обробці б / в труби обов'язково трохи відрізають! Якщо при продажу п / ш або с / ш б / в труби не вказують її довжину, то це означає, що довжина труби знаходиться в межах ГОСТ (як правило, близько 11 метрів). Іноді пишуть, що труба порізана по швах. Це теж саме. Якщо трубу ріжуть не по монтажних швах, значить її готують до здачі в металобрухт. За безшовним трубах розкид по довжинах ще більший (допускається виготовляти немірної довжини від 4 до 12,5 м).

 

Основний висновок: якщо у Вас є питання пов'язаний з підбором труби по діаметру (зовнішньому або внутрішньому), товщині і довжині, то слід подивитися ГОСТи (повні тексти маються на Інтернет в достатку).

 

Крім геометричних розмірів труба повинна відповідати певним технічним вимогам (умовам): який шов, яка сталь, які випробування повинна проходити труба, як маркується і т. д. Це регламентується різними ГОСТами і ТУ. Що стосується ТУ, то їх не багато, а дуже багато. Особливо, коли мова йде про трубу великого діаметру. Причому, тексти ГОСТів знайти нескладно, а ТУ - хіба що на сайті заводу виготовлювача. Це не повинно лякати. З точки зору використання б / в труби докладна читка нормативних документів зовсім не обов'язкова. Основні моменти проте знати необхідно.